Awards

Awards, Honors, Scholarships,  and Fellowships to Faculty, Students, & Alumni of Andrews Biology

Note: If you have been given an award, scholarship or grant that should be included here, please let us know about it.
 

AWARDS

2011

  • Robert Zdor - Daniel A. Augsberger Award for Excellence in Teaching
  • H. Thomas Goodwin - J.N. Andrews Award

2010

  • David A. Steen - J.N. Andrews Award
  • Libby Megna - Biology Graduate Scholarship, Graduate GRE Scholarship
  • Brianna Payne - DeHaan Work Excellence Award for Outstanding service in the workplace

2009

  • Bill Chobotar - 40 Years of Selfless Service to Andrews University
  • H. Thomas Goodwin - Daniel A. Augsberger Award for Exellence in Teaching
  • Christina Burden - DeHaan Work Excellence Award for Outstanding service in the workplace
  • Libby Megna - Award for Excellence in Differential Equations

2008

  • Bill Chobotar - Walla Walla University Alumnus of the Year
  • Kelly Williams, Brooke Kisser - DeHaan Work Excellence Award for Outstanding service in the workplace
  • Libby Megna - Award for Excellence in Mathematical Modeling in Biology

2007

  • David Steen  - Advisor of the Year Award, Andrews University
  • Kendra Anderson, Bill Capeling, Young Hwa Kim - AU Department of Mathematics Award for Excellence in a Mathematics course
  • Pam Smith - Isobel Dickinson Memorial Award for the best student paper published in The Michigan Botanist for 2007. It was on Warren Dunes State Park and its history.
  • Libby Megna - Award for Excellence in Calculus II for Biology

2006

  • David Steen  - Loma Linda University School of Science and Technology, Alumnus of the Year
  • Zachary Jordan, Brianna Payne, Ruth Romulus, Nam-Seok Seo - AU Department of Mathematics Award for Excellence in a Mathematics course
  • Libby Megna - President’s Scholarship (100% tuition)

2005

  • Christina Burden, Brianna Payne, Carrie Roosenberg, Maureen Serem, Heather Vickers - AU Department of Mathematics Award for Excellence in a Mathematics course

2004

  • Pam Smith  - Service Award presented by the Mackinac Chapter of the Sierra Club

2003

  • Dennis Woodland - Distinguished Service Award, Michigan Botanical Club
  • Bill Chobotar - 35 Year Service Award, Andrews University
  • Christopher Armstrong, Christian B. Cameron, Elisa Song - AU Department of Mathematics Award for Excellence in a Mathematics course

2002

  • James Hayward - Excellence in Teaching Award, Andrews University
  • Gordon Atkins - Pathfinder Hall of Fame Award, Michigan Conference of SDA

2001

  • Bill Chobotar - Excellence in Teaching Award, Andrews University

2000

  • John F. Stout - Dean's Award - Chair of the Year in the College of Arts and Sciences given for outstanding leadership and service as Chair of the Biology Department for 17 years.
  • James Hayward - His book The Creation/Evolution Controversy: An Annotated Bibliography, selected as one of the "Outstanding Academic Titles of 1999" in the January 2000 edition of Choice
  • David Steen - Excellence in Teaching Award, Andrews University

1999

  • Bill Chobotar - Teacher of the Year Award, Andrews University Student Association
  • Gordon Atkins - Excellence in Research Award, Andrews University
  • Timothy Standish - Spotlight Award
  • Timothy Standish - International Science and Engineering Fair Award for Outstanding use of Photography, Eastman Kodak

1998

  • Tom Goodwin - Academic Advisor Award, Andrews University
  • Timothy Standish - International Science and Engineering Fair Award for Outstanding use of Photography, Eastman Kodak

1997

  • Dennis Woodland - John Nevins Andrews Medallion, given in recognition of excellence in research, teaching, and service, Andrews University
  • John Stout - Outstanding Science Educator Award, Whirlpool Chapter of Sigma Xi, The Scientific Research Society
  • Gordon Atkins - Alumni of the Year, Kingsway College

1996

  • Bill Chobotar - John Nevins Andrews Medallion, given in recognition of excellence in research, teaching and service, Andrews University
  • John Stout - Excellence in Research Award, Andrews University
  • Bill Chobotar - Excellence in Research Award, Andrews University

1995

  • Jim Hayward - Award for Excellence in Teaching, Andrews University
  • Bill Chobotar - Certificate of Appreciation, Pre-Medical Society and Black Student Christian Forum for "Continued dedication to the success of all students"
  • David Steen - Student Organization Award, in recognition of outstanding contributions as a faculty advisor to the Graduate Student Association, Andrews University

1994

  • Bill Chobotar - Zapara Award for Excellence in Teaching
  • Dennis Woodland - Award for Excellence in Teaching, Andrews University
  • Gordon Atkins - Research Award, Andrews University

1993

  • Bill Chobotar - Award for Excellence in Student Advising, Andrews University
  • Bill Chobotar - Organizer and Convenor of the Symposium on Life Cycles of Parasitic Protozoa, 9th International Congress of Protozoology, Berlin

1989

  • Bill Chobotar - Zapara Award for Excellence in Teaching
  • Bill Chobotar - Organizer and Convenor, 25th Annual Coccidiosis Conference, Vancouver, Canada

1988

  • Dennis Woodland - Excellence in Science Award, China Association for Science and Technology

1987

  • Gordon Atkins - Graduate Student Presentation Award, Canadian Society of Zoology
  • Gordon Atkins - Nominee for Outstanding Young Investigator, International Neuroethology Society

1984

  • Bill Chobotar - Teacher of the Year Award, Andrews University Student Association

1982

  • John Stout - John Nevins Andrews Medallion given in recognition of excellence in research, teaching and service, Andrews University

1981

  • Gordon Atkins - Student Teaching Excellence Award, Andrews University
  • David Steen - Excellence in Teaching Award, Southern Missionary College

1977

  • Dennis Woodland - Fellow, Linnean Society of London
  • Bill Chobotar - Award for Excellence in Research and Teaching, Andrews University

1975

  • John Stout - Humboldt Award for internationally recognized research, Alexander von Humboldt Foundation of Bonn, West Germany

1972

  • Jim Hayward - Award for Excellence to the Outstanding Graduate in Biology, Walla Walla College

1969

  • David Steen - Edmund C. Jaeger Award for Excellence as a Biology Graduate Student, Loma Linda University


HONORS

2011

  • Summa Cum Laude - Steven Coy, Wojtek Danjnowicz, Michael Martins, Annalissa Seibold, Brent Sherwin, Lisa Thompson, Ryan Williams, Jiseun Yoon
  • Magna Cum Laude - Brian Khan, Simona Lupu
  • Cum Laude - Luke Sherwin
  • J.N. Andrews Honors Scholar - Brent Sherwin, Lisa Thompson, Jiseun Yoon

2010

  • Summa Cum Laude - Kendra Anderson, Janelle Bedford, Michelle Evans, Casey Graves, Claudia Kim, Christianna Markovic, Libby Megna, Shastin Purvis
  • Magna Cum Laude - Carolyn Alexander, Ryan Babienco, kelsey Bullock, Hadassah Consuegra, Tanisha Phillip
  • Cum Laude - Gretchen Bell, Andrea Christensen, Randall DeLeon, Nigel Gillespie, Eric Jung, Michael Lee, Wei Li, Evan Lowe, Daniel Yang
  • J.N. Andrews Honors Scholar - Kendra Anderson, Gretchen Bell, Michelle Evans, Nigel Gillespie, Casey Graves, Claudia Kim, Wei Li, Christianna Markovic, Libby Megna, Shastin Purvis

2009

  • Summa Cum Laude - Mary Ellen Barlow, Kristin Lee, Alana Lewis, Deanna Marks, Brianna Payne
  • Magna Cum Laude - Ryan Choi, Yeon Chung, Melissa Magsipoc, Bradley Ritland, Patrick Tham
  • Cum Laude - Holly Brubaker, Melinda Kutzner, Alan Lee, Pharez Rolie, Nicole Van Allen
  • J.N. Andrews Honors Scholar - Holly Brubaker, Ryan Choi, Yeon Chung, Kristin Lee, Alana Lewis, Melissa Magsipoc, Brianna Payne, Pharez Rolie, Nicole Van Allen

2008

  • Summa Cum Laude - Christina Greene, Maria Kim, Elizabeth Renk
  • Magna Cum Laude - Alicia Monge, Asabie Hoyte, Maureen Serem
  • Cum Laude - Yehoon Ahn, Charles Neumann, Edwina Rao
  • J.N. Andrews Honors Scholar - Christina Greene, Elizabeth Renk
     

2007

  • Summa Cum Laude - Natasa Candarevic, Alison Agnetta, Carrie Roosenberg
  • Magna Cum Laude - Vlatka Candarevic, Brian Kessen, Taidine Lopes, Melissa Wong
  • Cum Laude - Kimberly Aeschlimann, Christopher Armstrong, Christina Chun, Michael Flewelling, Jennifer Johnson, BonJoo Koo, Rebecca Lee, David Mayor, Matthew Streelman, Heather Vickers
  • J. N. Andrews Honors Scholar - Christopher Armstrong, Christina Chun, Jennifer Johnson, BonJoo Koo, Rebecca Lee, David Mayor, Heather Vickers, Melissa Wong, Carrie Roosenberg

2006

  • Summa Cum Laude - Christian Blake Cameron, Eun Tak Ha, Danielle Hafner, Jason Hamel, Steve Kempton, Yvette Modad, Daniel Roquiz
  • Magna Cum Laude - Christina Burden, Dwayne Gordon, Hyung-Koo Kim
  • Cum Laude - Brian Brown, Ah Ram Cho, Layla Cole, Daniel Kim, Edgar Kim, Joseph Kim, Christine Ramirez, Danielle Reaser, Michael Scalfani, Gregory Wallin
  • J. N. Andrews Honors Scholar - Christina Burden, Christian Blake Cameron, Ah Ram Cho, Layla Cole, Dwayne Gordon, Eun Tak Ha, Danielle Hafner, Edgar Kim, Joseph Kim, Yvette Modad, Christine Ramirez, Danielle Reaser, Daniel Roquiz, Michael Scalfani

2005

  • Summa Cum Laude - Laura Douglass, Kelly McWilliams, Amy Jo Reese
  • Cum Laude - Tamara Darrow, Esteban Modad, Rhonda Wheeler
  • J. N. Andrews Honors Scholar - Kelly McWilliams, Esteban Modad, Rhonda Wheeler

2004

  • Summa Cum Laude - Kara Choi, Anna Dengel, Jonathan Kim, Adam Meadows, Elisa Song, Danielle-Noelle Teodorescu
  • Magna Cum Laude - Bonnie Cho, Teresa Han, Jessica Horricks, Amy Roosenberg, Jaelah Tautfest
  • Cum Laude - Jonathan Francisco
  • J. N. Andrews Honors Scholar - Bonnie Cho, Kara Choi, Teresa Han, Adam Meadows

2003

  • Summa Cum Laude - Pamela D'Souza, Noelia Modad
  • Magna Cum Laude - Tatnai Burnett, Joshua Chung, Krystle Fenton, Nakash Grant, Eva Ryckman
  • Cum Laude - Justin Brown, Sandra Caballero, Chitalu Chitalu, Joseph Collins, Heather Figueroa, Adrian James, Matt Johnson, James Park, Cameron Trubey
  • J. N. Andrews Honors Scholar - Sandra Caballero, Joseph Collins, James Park, Eva Ryckman, Cameron Trubey

2002

  • Summa Cum Laude - Maria Arutyunyan, Tsovinar Arutyunyan, Mary Chung, Marie-Lys Lallemand, Jerome Nichols, Susan Mentges
  • Magna Cum Laude - Jack Hamilton, Elliot Joo, Monica Sickler
  • Cum Laude - Soojin Lee
  • J. N. Andrews Honors Scholar - Maria Arutyunyan, Tsovinar Arutyunyan, Mary Chung, Elliot Joo, Marie-Lys Lallemand, Monica Sickler, Susan Mentges

2001

  • Summa Cum Laude - Rahel Davidson, Robin Rawson, Aileen Vitangcol, Sarah Wegner
  • Magna Cum Laude - Danielle West
  • Cum Laude - Phylis Ransom
  • J. N. Andrews Honors Scholar - Rahel Davidson, Robin Rawson

2000

  • Summa Cum Laude - James E. Crounse, Shelly Fenton, Sarah Patterson, Janelle Steinke
  • Cum Laude - Tania Crussiah

1999

  • Summa Cum Laude - Anita Lee, Karl Bailey, Oliver Bujak
  • Magna Cum Laude - Brion Shin, Donavan Blake, David S. Y. Kim, David Lee, Chandra Stone
  • Cum Laude - Ruthie Franke, Jason Jeffery, Marga Coleman Prouty, Stephen Yoo
  • J. N. Andrews Honors Scholar - Karl Bailey, Oliver Bujak, David Lee, Marga Coleman Prouty

1998

  • Summa Cum Laude - Kristin Dickson
  • Magna Cum Laude - Peter Kim, Ramona Medina, Shanthi Thomas
  • Cum Laude - Bonnie Richards
  • J. N. Andrews Honors Scholar - Kritsin Dickson, Ramona Medina

1997

  • Summa Cum Laude - Laura Miyashiro, Curtis Rehling, Regine Rusk
  • Magna Cum Laude - George Kim, Allen Hoffman, Julie Kim, Kim Sorensen, Jack Staddon
  • Cum Laude - Derek Cooley, Christine Tan, Stephanie Bielas, Jeremy Johnson, Daniel Kim, Sunah Lee, Nelson Lim, Adam Owen
  • J. N. Andrews Honors Scholar - Allen Hoffman, Julie Kim, Nelson Lim, Laura Miyahiro,  Kim Sorensen, Jack Staddon

1996

  • Summa Cum Laude - David Row, Darlene Zaft
  • Magna Cum Laude - Tae Kim
  • Cum Laude - Jason Chang, Carol Im, Jeniffer Samuel
  • J. N. Andrews Honor Scholar - Carol Im, Tae Kim, David Row, Jeniffer Samuel, Darlene Zaft

1995

  • Summa Cum Laude - Daniel Kim, Daniel Oh, Dawn Reid, Paul Row
  • Magna Cum Laude - Steven Slikkers, Judy Choe
  • Cum Laude - Barbara Chadwick, Cynthia Auion, Anne Christianson
  • J. N. Andrews Honors Scholar - Daniel Kim, Daniel Oh, Dawn Reid, Paul Row, Steven Slikkers, Denise Smith

1994

  • Summa Cum Laude - Steve Lee
  • Cum Laude - David Bailey, Paul Kim, Roy Kim, Cara Schwartz, Essie Kim, Julie Lee, Kellie Olson
  • J. N. Andrews Honors Scholar - Paul Kim, Essie Kim, Steve Lee

1993

  • Summa Cum Laude - Jason Goliath, Melody Knaup
  • Cum Laude - Takeshi Arakawa, Eric High, Wendy Roberts
  • J. N. Andrews Honors Scholar - Jason Goliath, Dean Preddie, Wendy Roberts

SCHOLARSHIPS

 

 

AR & PL Sawvell Endowed Scholarship

  • 2009 - Steven Coy
  • 2008 - Amanda Wageman, John Walangitan

 

Asa Thoresen Honorary Biology Endowed Scholarship

  • 2009 - Brianna Payne, Tori Steely
  • 2006 - Christina Burden, Kelly McWilliams
  • 2005 - Michael Flewelling, Jennifer Johnson
  • 2004 - Sandra Atkins, Brian Brown, Jennifer Johnson, Jason Kilmer, Rachel Knott
  • 2003 - Dwayne Gordon, Kamille Hutchinson, Jaelah Tautfest
  • 2001 - Tatnai Burnett, Theron Gilliland, Holly Moon, Eva Rychman, Cameron Trubey
  • 2000 - Michael Bane, Sandra Caballero, Adrienne James, Wayne Rowe
  • 1999 - Marie Cox

 

Barry M. Goldwater Scholarship

  • 2009 - Libby Megna

 

Beatrice Stout Endowed Scholarship

  • 2011 - Rachael Bugbee, Andre Moncrieff
  • 2010 - Andre E. Moncrieff, Annalissa E. Siebold

 

Beatrice Stout Memorial Endowed Scholarship

  • 2011 - Kalissa Jardine
  • 2010 - Mark D. Bateman, Renik R. Delisser, Kalissa H. Jardine, Jonathan Lee
  • 2009 - Kendra Anderson, Sara Goodwin, Lauren Martin, Libby Megna
  • 2008 - Andrea Christensen, Casey Graves, Christianna Markovic, Ruth Price, Andrew Yoon
  • 2007 - Holly Brubaker, Casey Graves, Kristin Lee, Christiana Markovic, Libby Megna  
  • 2006 - Michael Flewelling, Zachary Jordan, Charles Neumann, Brooke Reiswig
  • 2005 - Jennifer Johnson, Rachel Knott, Tracy Payne, Daniel Roquiz, David Roquiz, Michael Scalfani, Patrick Scalzitti, Matthew Streelman
  • 2004 - Keith Campbell, Laura Douglass
  • 2002 - Harimahe Ratsimbason
  • 2001 - Nickesha Allen, Justin Brown, Joseph Collins, Elliot Joo, Noelia Modad
  • 2000 - Jack Hamilton, Robin Rawson, Sarah Wegner
  • 1999 - Sarah A. Patterson, Robin A. Rawson
  • 1998 - Oliver M. Bujak
  • 1997 - Janine Jenkins
  • 1996 - Karen J. Giver, Abigail A. Lawrence

 

Beatrice Stout Memorial Scholarship

  • 2009 - Ryan Babienco, Casey Graves, Shastin Purvis, Brent Sherwin
  • 2007 - Libby Megna

 

Biology Endowed Scholarship

  • 2011 - Julia Kerbs, Amy Nadane
  • 2010 - Aleksandra A. Kozlova-Harris, Lauren T. Martin, Michael A. Martins, Justin Z. McAuliffe, Jerome J. Martin
  • 2009 - Kelsey Bullock, Shelley McLarty, Amy Nadane
  • 2008 - Ryan Babienco, Janelle Bedford, Libby Megna
  • 2007 - Casey Graves, Deanna Marks 
  • 2006 - Christina Burden
  • 2005 - Heather Vickers
  • 2004 - Alison Agnetta, Esteban Modad, Ellery Troyer
  • 2003 - Christina Burden, Erica Dashner, Dwayne Gordon, Kimberly Smith, Rhonda Wheeler
  • 2002 - Joey Collins, Krystle Fenton
  • 2001 - Sandy Caballero, Crystel Fenton, Jack Hamilton, Hyunjin Lee 
  • 2000 - Justin Horricks, Elliot Joo, Jerome Nichols, Aileen Vitangcol  
  • 1999 - Laura Gonzalez, Sarah Wegner
  • 1998 - Karl Bailey
  • 1997 - E. Marga Coleman
  • 1996 - Karen Giver
  • 1989 - Karen Austin, Peter Curran, Janice Lee,  Chrystal Spore 
  • 1988 - David Mbungu
  • 1987 - Michelle Kucelj
  • 1982 - Rugh Stuyvesant
  • 1981 - Diane Voigt

 

DeHaan Work Excellence Award for Outstanding service in the workplace

  • 2010 - Brianna Payne
  • 2009 - Christina Burden
  • 2008 - Brooke Kisser, Libby Megna, Kelly Williams
  • 2007 - Christopher Campbell
  • 2006 - Christina Burden, Abigail Schaffer
  • 2004 - Mun-Yeong Choi, Laura Douglass
  • 2003 - Smruti Damania, Evelyne Orwenyo, Kimberly Smith, Davley-Ann Wilson
  • 2002 - Tatnal Burnett , Cathy Foune 
  • 2001 - Jenny Dee, Jason Jeffrey
  • 2000 - Jason Jeffrey, Rhonda Johnson
  • 1999 - Horace Gurley, Frank Stijnman
  • 1998 - Michael Bronsert, Adam Owen
  • 1997 - Jessica Gauthler, Curtis Rehling
  • 1996 - Karen Giver
  • 1995 - Karen Giver
  • 1994 - Jere Clayburn
  • 1993 - Craig Wiley

 

Donald D. Snyder Endowed Scholarship

  • 2002 - Carlene Alexander, Michael Scalfani

 

Dot T. Wohlfeil Endowed Scholarship

  • 2011 - Melissa McCormick
  • 2010 - Ryan Coy, Sunny Kim
  • 2008 - Samantha Slikkers, Nicole Van Allen

 

E. Daniel and Florence Ryden Endowed Scholarship

  • 2011 - John Ahn, Justine Benjamin, Matthew Chacko, Isaac Kim, Joshua Kim, Steven Lee, Lauren Martin, Jeffrey Martins, Justin McAuliffe, Elena Milosavljevic, Sharmilla Price, Krisalyn Swayze, James Yoon
  • 2004 - Grigoriy Arutyunyan, Christopher Armstrong, Dwayne Gordon, Cory Gregory, Elizabeth Habenicht, Danielle Hafner, Steve Kempton, BonJoo Koo, Taidine Lopes,  Andrew Roquiz, Michael Scalfani
  • 2003 - Erin Allen, Shana Bricker, Keith Campbell, Danielle Hafner, Steven Kempton, Kelly McWilliams, Adam Meadows, Danielle Teodorescu 
  • 2002 - Justin Brown, Tatnai Burnett, Christopher Campbell, Merari Chacon, Pamela D'Souza, Nakash Grant, Jeffery Hafner, Adrienne James, Jonathan Kim, Robert Kim, Adam Meadows, Stacey Olson, James Park, Veeran Paul Davy, Eva Ryckman, Jaelah Tautfest, Terah Tautfest, Cameron Trubey
  • 2001 - Maria Arutyunyan, Tsovinar Arutyunyan, Merari Chacon, Chitalu Chitalu, Adrienne James

 

Graduate Silver Jubilee Scholarship

  • 2010 - Libby Megna

 

Hall-Miller Endowed Scholarship

  • 2011 - Kylynda Bauer, Robert C. McDonald, Mindy McLarty, Allie Chacko, Katherine Cheek, Ioana C. Danci, Erica Evans, Andrew Kutzner, Emily Kutzner, Shelley McLarty
  • 2010 - Adrienne S. Asumbrado, Justine M. Benjamin, Matthew W. Chacko, Daniel A. Colon, Steven K. Coy, Ioana C. Danci, Erica J. Evans, Philip E. Giddings, Denny Hong, Isaiah M. Horton, Brian M. Khan, Isaac K. Kim, Simona Iustina Lupu, Melissa A. McCormick, Elena D. Milosavljevic, Brent H. Sherwin, Lisa S. Thompson, Ross D. Trecartin, Ryan E. Williams
  • 2008 - Kendra Anderson, Mary Ellen Barlow, Hadassah Consuegra, Steven Coy, Randall DeLeon, Michelle Evans, Claudia Kim, Kristin Lee, Alana Lewis, Iustina Lupu, Deanna Marks, Lauren Martin, Stephanie Murphy, Douglas Nyakundi, Naudline Pierre, Brent Sherwin, Luke Sherwin,  Marvin Quines
  • 2007 - Kendra Anderson, Ryan Babienco, Gretchen Bell, Miesoo Choi, Ryan Choi, Michelle Evans,  Carolyn Groves, Jeff Habenicht, Alana Lewis, Christina Lewis, Shastin Purvis, Pharez Rolle, Thomas Schaffer, Maureen Serem, Brent Sherwin, Oladini Tolulope
  • 2006 - Kathryn Branley, Miesoo Choi, Ryan Choi, G. Hudson Drakes, Jeffery Habenicht, Andrea Heyn, Jennifer Johnson, Brian Kessen, Taidine Lopes, David Mayor, Gerdanie Michel, Kimberly Morgan, Edwina Rao, Tori Steely, Heather Vickers, Jeremy Weaver, Anthony Weston
  • 2005 - Grigoriy Arutyunyan, Douglas Bateman, Miesoo Choi, Jason Fawley, Dwayne Gordon, Eun Taik Ha, April Jackson, Brian Kessen, BonJoo Koo, Jason Lee, Rebecca Lee, Christina Lewis, Gerdanie Michel, Yvette Modad

 

Harold E. and Dorothy E. Heidtke Endowed Scholarship

  • 2011 - Elisabeth Stout, David Thomas
  • 2010 - Kylynda C. Bauer, Rachael A. Bugbee, Ariana E. Cunningham, Steffie-Ann O. Dujon, Sam Hyung, Justin Kim, Jeff J. Martins, Brianna G. Payne, Sharmila P. Price, Tori J. Steely, Markaela A. VanPutten
  • 2009 - Andrea Christensen, Ryan Coy, Michelle Evans, Alan Jackson, Emily Kutzner, Christianna Markovic, Melissa McCormick, Ryan Williams
  • 2006 - Kelly McWilliams
  • 2005 - Christina Burden, Tamara Darrow, Brianna Payne, Rahel Schafer
  • 2004 - Sandra Atkins, Christina Burden, Brianna Payne, Rahel Schafer
  • 2003 - Christina Burden, Kimbery Smith
  • 2002 - Kim Smith
  • 2001 - Susan Mentges, Kim Smith
  • 2000 - Janelle Steinke

Lynda Hirsch Endowed Scholarship

  • 2010 - Jonathan D. Cowles
  • 2009 - Melinda Kutzner, Brianna Payne
  • 2006 - Christina Burden
  • 2005 - Kelly McWilliams, Pamela Smith
  • 2004 - Jonathan Francisco, Jessica Wilson
  • 2003 - Christina Burden, Margo Jarrett
  • 2001 - Sarah Bath, Dan Gonzalez 
  • 2000 - Tatnai Burnett
  • 1999 - James R. Milks
  • 1997 - E. Marga Coleman, Kristin Dickson 
  • 1996 - E. Marga Coleman, Karen J. Giver 

 

President's Scholarship/National Merit Scholar/Finalist

  • 2002 - 2005 - Christopher Armstrong
  • 2001 - 2004 - Amy Roosenberg
  • 2000 - 2003 - Kara Choi
  • 2000 - 2003 - Robert Kim
  • 2001 - 2004 - Kelly McWilliams

 

Raymond L. and Wilma L. Mayor Endowed Scholarship

  • 2010 - Steven K. Lee
  • 2009 - Christianna Markovic
  • 2008 - Stephanie Murphy
  • 2003 - Rhonda Wheeler
  • 2001 - Jerome Nichols
  • 2000 - Judy Bragman

Robson E. and Isabel A. Newbold Endowed Scholarship

  • 2010 - Woo Jong Jang
  • 2009 - Hadassah Consuegra, Wojtek Dajnowicz, Nigel Gillespie, Simona Lupu
  • 2008 - Jiseung Yoon, Lisa Thompson, John Walangitan, Marvin Quines, Nigel Gillespie, Sung Kuk (Eric) Jung, Seonul Kang, Pharez Rolle, Tae Hyung Kim, Filip Milosavljevic, Andrew Yoon, Wei Li
  • 2006 - Yehoon Ahn, Fritz Bissereth, Amanda Blenman, Natasa Candarevic, Vlatka Candarevic,  Samuel Miot, Pharez Rolle, Nam-Seok Seo, Maureen Serem, Stephan Smith, Young-Eul Son, Kyuse Jung
  • 2005 - Christopher Campbell, Yinlu Chen, Bupe Chisanga, Atem Biar Atem Kuol, Samuel Miot, Charles Neumann, Edwina Rao
  • 2004 - Camille Clarke, Smruti Damania
  • 2003 - Gregory G. Arutyunyan, Mun-Yeong Choi, Smruti Damania, Jonathan S. Kim, Esteban Modad 
  • 2002 - Chitalu Chitalu, Mwaamba Kabunda
  • 2001 - Pamela D'Souza, Nakash Grant, Moonhwa Park, Evelyne Orwenyo
  • 2000 - Maria Arutyunyan, Sovinar Arutyunyan, Chitalu Chitalu, Pamela D'Souza, Daniel Gonzalez, Laura Gonzalez, Evelyne Orwenyo
  • 1999 - Horace S. Gurley
  • 1998 - Peter M. Luyeho
  • 1997 - Israel B. Ndengabaganizi

 

Robson E. Newbold Endowed Scholarship

 

  • 2011 - Daniel Colon, Woo Jong Jang, Faith Muvuti, Sun Young Park
  • 2010 - Hae Yeon Choi, Woo Jong Jang, Emily A. Kutzner, Lynda Lee, Jerome J. Martin, Marvin J. Quines, James J. Yoon, Jiseung Yoon
  • 2009 - Adrienne Asumbrado Evan Bujeker, Matthew Chacko, Brian Khan, Claudia Kim, John Neumann
  • 2008 - Lisa Thompson, John Walangitan, Jiseung Yoon

 

Sawvell Endowed Scholarship

  • 2008 - Amanda Wagman, John Walangitan
  • 2006 - Kelly McWilliams

 

Silver Jubilee Graduate Biology Endowed Scholarship

  • 2006 - Christina Burden
  • 2005 - Evan Tubillara
  • 2004 - Yinlu Chen
  • 2001 - Hector Santiago
  • 2000 - Janelle Steinke

 

Theodore Hirsch, M.D. Endowed Scholarship

  • 2006 - Brooke Reiswig
  • 2005 - Michael Flewelling, Elizabeth Habenicht
  • 2004 - Jessica Wilson
  • 2003 - Christian Cameron, Rhonda Wheeler

 

Wohlfeil Endowed Scholarship

  • 2008 - Samantha Slikkers, Nicole Van Allen
  • 2007 - Casey Graves
  • 2006 - Christina Lewis
  • 2005 - Yvette Modad

 

NSERC Post Graduate Scholarship (from the Natural Sciences and Engineering Resources Council of Canada)

  • 1984-1986 - Gordon Atkins

FELLOWSHIPS

 

NSF Post Doctoral Fellowship to Gordon Atkins from the National Science Foundation, 1989

NSERC Post Doctoral Fellowship to Gordon Atkins from the Natural Sciences and Engineering Resources Council of Canada, 1987-1989

Stewart Memorial Fellowship to Gordon Atkins from McGill University, 1986

McConnell Fellowship to Gordon Atkins from McGill University 1983

Alexander von Humboldt Fellow to Bill Chobotar from the University of Bonn, West Germany, 1974-1976, 1978-1980, 1982-1986, 1988, 1990, 1992

Post Doctoral Fellowship to Bill Chobotar, Utah State University, 1974

Special Fellow awarded to John Stout in support of research at the University of Cologne, National Institute of Mental Health, 1969-1970

National Science Foundation Predoctoral Fellowship to David Steen, 1968-1969

National Institutes of Health Predoctoral Fellowship to Bill Chobotar, 1965-1968

Phone: 269-471-3243   Email: biology@andrews.edu
Andrews University is a Seventh-day Adventist institution of higher education
Phone: 1-800-253-2874   E-mail: enroll@andrews.edu
Copyright © 2014 Andrews University
Berrien Springs, Michigan 49104